تبلیغات
در منزل AT HOME - جایگاه امروز پاسپورت جمهوری اسلامی ایران در جهان

جایگاه امروز پاسپورت جمهوری اسلامی ایران در جهان

سه شنبه 4 شهریور 1393  06:15 ب.ظ

نوع مطلب :گردشگری ،

گفتگو با حسین علیزاده دیپلمات سابق جمهوری اسلامی در فنلاند درباره جایگاه امروز پاسپورت ایرانی در جهان

به گزارش دویچه وله سه کشور گرجستان، هند و کامبوج سفر ایرانیان به کشور خود را محدود به دریافت ویزا از سفارتخانه های متبوع خود کرده اند. گرجستان همان کشوری است که چندی پیش مسول کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل اعلام کرده در سال 2015 میلادی و در پی بسته شدن دفاتر یو. ان. اچ. سی. آر. در دو شهر آنکارا و اربیل، به عنوان آلترناتیوی برای پناهجویان ایرانی عمل خواهد کرد. بنابراین شاید بتوان محدودسازی اخیر این کشور را واکنشی منفی به درخواست سازمان ملل متحد تلقی کرد اما هند و مخصوصآ کامبوج چرا؟ به بهانه این اخبار و همین طور به منظور پیگیری وعده انتخاباتی حسن روحانی مبنی بر این که در صورت ریاست جمهوری اعتبار گذرنامه ایرانی را به آن باز خواهد گرداند، با حسین علیزاده به گفتگو پرداخته ایم تا قدری روشن شود که اعتبار پاسپورت ایرانی امروز در چه جایگاهی قرار دارد؟ مشخصآ چه عواملی به گفته آقای روحانی سبب کاهش این اعتبار شده؟ و چه عواملی به اعتبار آن می افزاید؟ مردم چه نقش مستقیمی در میزان این اعتبار ایفا می کنند؟ و پیامدهایش کدام است؟

#منابع خبری گزارش می دهند که سه کشور گرجستان، هند و کامبوج با وضع روادید سفر ایرانیان به این کشورها را محدود به اخذ روادید در سفارتخانه ها کرده اند، به نظر شما دلایل مشخص این محدودیت چه می تواند باشد؟

*ببینید ریشه این نوع قوانین برمی گردد به بحث “اعتبار پاسپورت” یک کشور. بین اعتبار گذرنامه یک کشور با ارزش ارز رایج آن کشور رابطه مستقیم وجود دارد. یعنی اگر ارزش پول رایج کشور در نسبت با پولهای رایج دنیا مثلآ در ایران ریال مقابل دلار سقوط کند اعتبار گذرنامه آن کشور هم سیر نزولی خواهد گرفت.

#یعنی دلیل کاهش اعتبار گذرنامه را اقتصادی می دانید تا سیاسی؟

*نه صرفآ اقتصادی نیست. کاهش رفاه اجتماعی که در سقوط ارز رایج کشور نمایان می شود باعث می شود تا جامعه برای رهایی از این وخامت به هر راهی برود از جمله بزهکاری. یک بخش این بزهکاری محدود به مرزهای جغرافیایی کشور است مثل اختلاس و زد و بند و رشوه خواری و انواع و اقسام اعمال خلاف عرف و قانون اما بخش دیگر مسآله می تواند به عرصه بین المللی کشیده شود به عنوان مثال قیمت دلار که در دوره شاهنشاهی ایران هفت تومان بوده امروز تا مرز چهار هزار تومان هم رفته است و این افت شدید رفاه اجتماعی مسیر تبهکاری را حتی در خارج از مرزهای کشور برای افرادی توجیه می کند. چنانکه می بینیم برخی به قاچاق انسان، ترانزیت مواد مخدر و انواع و اقسام تبهکاری های فرامرزی روی می آورند. تکرار این اقدامات باعث زیر سوال رفتن صاحبان این گذرنامه می شود. در نتیجه اولین اثرش و مستقیم ترین عکس العمل کشورها وضع روادید یا همان ویزا برای کشور مذکور است یعنی می گویند گذرنامه این کشور از نظر آنها دیگر اعتباری ندارد و باید کنسولگری شان تشخیص دهد که چه شخصی از این کشور صلاحیت ورود به کشورشان را دارد و یا ندارد. روادید یا ویزا در واقع به معنی اخذ اجازه ورود است. حال اگر تعداد کشورهایی که برای یک گذرنامه وضع روادید کرده اند افزایش یابد مشخص می شود که آن گذرنامه چقدر اعتبار دارد. مثلا در فنلاندی که من در آن زندگی می کنم پاسپورتش برای بیش از صد و سه کشور معتبر است و نیازی به اخذ ویزا ندارد. پاسپورت فنلاند، سوئد و انگلیس مشترکا بنا به آخرین ارزیابی ها معتبرترین گذرنامه ها هستند. متاسفانه در رده بندی شاهدیم که گذرنامه ایرانی از مجموع 93 رتبه در میان کم اعتبارترین گذرنامه ها در رتبه 86 قرار دارد که فقط می تواند به 40 کشور جهان بدون اخذ ویزا سفر کند.

#معمولآ مشکلی که ایرانی ها برای صدور ویزا در سفارتخانه های کشورهای غربی با آن مواجه می شوند پاسخ به این سوال است که از آنها پرسیده می شود: چه تضمینی وجود دارد که شما به ایران برمی گردید؟

*در حقیقت این سوال هم برمی گردد به همان بحث اقتصادی چون کشوری که می خواهد ویزا صادر کند معمولآ دچار تردید است. حتی برای فردی هم که پول هنگفتی در حساب بانکی خود دارد باز هم مصاحبه می گذارند و در مورد همه چیز پرسش می کنند از جمله وضعیت تآهل و موقعیت جغرافیایی همسر و فرزندانتان و دلایلی مبنی بر علت سفر و تصمیم بازگشت یا سکونت در کشور مقصد و … مثلآ کشوری مثل کانادا از جذب سرمایه داران استقبال می کند اما باز همان کانادا هم برایش مهم است که این فرد ثروتش را از چه راهی به دست آورده، وابسته به نهادهای امنیتی کشورها و جاسوس نباشد و از این دست سوالات. چراکه کشورهای پرآشوب که در آنها انواع فعالیتهای مافیایی و تروریستی برنامه ریزی و هدایت می شود و انواع تبهکاری های سیاسی از آنجا شکل میگیرد معمولآ برای کشور مقصد و صادر کننده ویزا حساسیت برانگیز است.

#این توضیحات شما بیشتر برای کشورهای اروپایی و شمال آمریکا صدق می کند در حالیکه سه کشوری که الان برای ایرانیان روادید گذاشته اند شرایط کاملآ متفاوتی دارند، ضمن اینکه از این میان گرجستان کشوری است که unhcr کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل اعلام کرده بود که بعد از بسته شدن دفاترش در آنکارا و اربیل در سال2015 میلادی ایرانیان باید برای ثبت نام و طی پروسه پناهجویی به این کشور مراجعه کنند.

*برداشت درستی خواهد بود اگر فکر کنیم احتمالآ کشور گرجستان برای محدود کردن ورود پناهجویان ایرانی اقدام به وضع روادید کرده است. هجوم آوارگان سوری و عراقی به کشو ترکیه و اقلیم کردستان در اخذ چنین تصمیماتی بی تآثیر نیست.

در مورد متفاوت بودن این کشورها با کشورهای غربی هم بله اتفاقآ این کشورها خیلی بیشتر می توانند مقصد تبهکاران و قاچاقچیان باشند به عنوان مثال کسی که در ایران اختلاس کلانی کرده باشد و به دنبال راه فرار فوری است کشوری مثل کامبوج کریدور مناسبی است. یعنی به عنوان محل گریز و دور از دسترس قوانین و پلیس بین المللی از امنیت نسبی برای تبهکاران برخوردار است.

#عواملی که شما تا اینجا برشمردید یک فرآیند پیچیده است یعنی آمیزه ای از مجموعه عواملی که در طول سالیان شکل می گیرد، عوامل مستقیم کدامند؟ یعنی عواملی که حکومت بتواند به وسیله آنها در کوتاه مدت اعتبار گذرنامه کشور را افزایش و یا کاهش دهد؟ و اصلآ این موضوع چقدر استراتژیک است؟ یعنی برای سیستم حاکم چه انگیزه ای وجود دارد و چه تفاوتی می کند که من شهروند برای ورود به دیگر کشورها نیاز به اخذ ویزا داشته باشم و یا نداشته باشم؟

*وقتی از اعتبار یک گذرنامه صحبت می کنیم در واقع بحث از اعتبار بین المللی یک کشور است. در علوم سیاسی بحثس است تحت عنوان “قدرت کشورها”. یکی از مولفه های قدرت یک کشور، “اعتبار بین المللی” آن کشو راست.

#پس با این حساب آیا اعتبار پاسپورت می تواند حتی قدرت چانه زنی کشور را در عرصه های بین المللی بالا ببرد؟

*بله قطعآ همین طور است. یکی از مهمترین پارامترهای سنجش اعتبار بین المللی همین میزان اعتبار پاسپورت است. به عنوان مثال کشور کره جنوبی به دلیل قدرت بالای اقتصادی دارای شرکا و متحدین استراتژیک منطقه ای و جهانی دارد و این پشتوانه قوی باعث اعتبار پاسپورتش هم می شود. در نتیجه به جایگاهی می رسد که مقام ارشدی مثل دبیر کل سازمان ملل از درون این کشور بیرون می آید و اینها همه نشانه اعتبار است.

#آیا این اقتصادی که شما از آن می گویید تابع سیاست نیست؟ به عنوان مثال روابط دوستانه کره جنوبی با آمریکا در اینجا خیلی موثر بود؟.

*بله به هر دو مسآله مربوط است یعنی نه صرفآ بحث اقتصادی است و نه صرفآ بحث سیاسی. آمیخته ای از هر دوی اینهاست. اعتبار گذرنامه یک کشور با میزان آرامش حاکم بر آن کشور ارتباط مستقیم دارد. مثلا در افغانستان الان دو ماه است که انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده اما هنوز معلوم نیست که برنده انتخابات چه کسی است، این بی ثباتی به همان میزان که باعث فرار سرمایه می شود به همان میزان هم سبب ضعیف شدن پشتوانه پول ملی این کشور و در نتیجه کاهش اعتبار گذرنامه اش می شود. هر چه میزان ثبات اقتصادی و سیاسی در کشوری بالاتر باشد طبیعتآ میزان اعتبار گذرنامه اش هم بیشتر می شود.

#اخیرآ مسئول امور پناهندگان سازمان ملل در اتحادیه اروپا در توضیح علل طولانی شدن پروسه پناهندگی ایرانیان گفتند که تحقیقات ما و آمارها نشان می دهد که با روی کار آمدن دولت حسن روحانی شرایط جامعه ایران در یکسال گذشته بهبود یافته و رو به پیشرفت است که این مسآله دلایل اغلب ایرانیان برای پناهجویی را از موضوعیت خارج می کند، از طرفی می بینیم که صدور روادید کشورهای غربی برای ایرانیان در یکسال گذشته اگر سخت تر نشده باشد آسان تر هم نشده، این تناقض را چگونه ارزیابی می کنید؟

*من تنتقضی نمی بینم. پروسه صدور روادید امروز هم مانند یکسال گذشته است و سخت تر نشده، در واقع سخت بوده است. یکی از دلایل این سخت گیری هم حمله به سفارت انگلیس در تهران بود که بیشترین لطمات حیثیتی را در عرصه بین المللی به چهره دیپلماتیک ایران وارد کرد.

#با وجود فراخوان دولت آقای روحانی برای بازگشت ایرانیان به کشور، شاهدیم که چند تن از ایرانیان مقیم خارج به محض بازگشت با آنها به شدیدترین شکل ممکن برخورد شد و حتی برخلاف رویه پیشین برای آنها که بازنگشتند نیز احکام غیابی سنگین صادر شد.

*بله من پیش از این هم در مقاله ای ذکر کردم که ما در ایران در ادوار مختلف رهبری آقای خامنه ای شاهد “حاکمیت دوگانه” هستیم. به این معنی که مدیریت واحد در کشور نمی بینیم و دو تصویر متفاوت به دنیا ارایه می شود. ریاست جمهوری و رهبری هر کدام حرف خود را می زنند و مسیر خود را ترسیم می کنند. مثلآ آقای روحانی همین چندی پیش در سمینار سفرا گفت که ما معتقد به تعامل با جهان هستیم و هیچ کشوری را استثناء نکرد. چند روز بعد آقای خامنه ای در دیدار با همان سفرا گفت تعامل ما با جهان دو استثناء دارد اسراییل و آمریکا. همین موضع گیری دو مقام دو نگاه کاملآ متفاوت را برای اداره کشور ترسیم می کند. اینها در حالی است که آقای روحانی در کمپین انتخاباتی اش آمریکا را به عنوان کدخدای جهان نام برده بود.
در مساله صدور احکام ظالمانه برای کسانی که به ایران بازگشتند هم شاهد همین حاکمیت دو گانه هستیم. دولت روحانی از ایرانیان دعوت به بازگشت می کند اما قوه قضایئه که قوه قهریه خامنه است احکام سنگین علیه آنان صادر می کند.

#با وجود شرایطی که گفتید، در هشت سال توسعه سیاسی آقای خاتمی که معطوف به داخل کشور بود شاهد بودیم که وضعیت اعتبار بین المللی و پاسپورت ایرانی هم در دنیا بهبود یافت، حالا آقای روحانی در ایام انتخابات هم وعده دادند که اعتبار پاسپورت ایرانی را به آن برمی گردانند و این طور که مشخص است انرژی ایشان بر حل مسآله هسته ای، مناقشات منطقه ای و رسیدن به یک زبان سازش با دنیا استوار شده، آیا فکر می کنید چنین تفاهم نامه ای بتواند به اعتبار گذرنامه ایرانی در دنیا کمک کند؟

*بله قطعآ همین طور است. جمهوری اسلامی امروز با سه بحران در عرصه بین المللی دست به گریبان است. یکی بحران مسآله هسته ای، یکی بحران حقوق بشرو سومی بحران سوریه و عراق است. ایران به هر میزان از التهاب این سه بحران بکاهد به ثبات سیاسی اش افزوده می شود.

#در معاشرت مردم یک کشور یا دیگر کشورها سه شکل رابطه وجود دارد یکی بحث سفر و توریسم است که می توان گفت برای کشور مقصد یکسره سودآور است و غیر از آن مهاجران را داریم دایم یا موقت و پناهندگان که این دو جامعه هم می توانند یک ارتباط برد برد با کشورهای مقصد برقرار کنند، فکر می کنید کشور مبدآ تا چه اندازه می تواند با مدیریت این نیروی انسانی به اعتبار بین المللی خود بیفزاید؟

*بنابر گزارش های بین المللی ایران کشوری است که هم مهاجر پذیر است و هم مهاجر فرستنده. ورودی های ایران اغلب مهاجران جنگ زده و آواره از کشورهای همسایه هستند که بیشترشان نیروی کار محسوب می شوند اما خروجی های ایران شامل مهاجران نخبه و صاحب سرمایه و آکادمیسین برجسته و صاحب حرفه و هنر و ورزشکار و از این دست هستند. بنابر آمار منتشر شده سرمایه ایرانیان خارج از کشور بالغ بر بیست میلیارد دلار برآورد می شود این را اضافه کنید به سرمایه معنوی مثل فکر و اندیشه و تخصص اینها که بسیاری شان در ترازهای علمی بالای دنیا قرار دارند. اگر این سرمایه انسانی عظیم درست مدیریت و به کار گرفته شود تحولی بزرگ را موجب خواهد شد.

سایت مرکز دموکراسی برای ایران


نوشته شده توسط: جواد گلچین فر | آخرین ویرایش:سه شنبه 4 شهریور 1393 | نظرات() 

برچسب ها: گذرنامه ایران ، پاسپورت ایران ،
http://cialisyoues.com/
پنجشنبه 29 شهریور 1397 12:34 ق.ظ

Terrific write ups. Thanks.
acheter du cialis a geneve cialis without a doctor's prescription where to buy cialis in ontario cialis tablets australia cialis usa cost cialis prices in england achat cialis en europe cialis daily new zealand acheter cialis kamagra price cialis wal mart pharmacy
http://cialisbuys.com/
سه شنبه 27 شهریور 1397 09:25 ب.ظ

Wow tons of wonderful tips!
cialis 20mg prix en pharmacie we recommend cialis best buy compare prices cialis uk buy cialis online cheapest enter site very cheap cialis cialis prezzo in linea basso the best site cialis tablets cialis uk canadian cialis cialis tablets for sale
http://cialisyoues.com/
پنجشنبه 15 شهریور 1397 12:08 ب.ظ

Incredible many of good facts!
cialis generika we use it 50 mg cialis dose cialis kaufen wo buy cialis online nz cialis e hiv cialis pills buy online cialis 5mg cialis et insomni cialis 30 day trial coupon opinioni cialis generico
Generic cialis
دوشنبه 12 شهریور 1397 11:52 ب.ظ

Excellent info. Cheers!
dosagem ideal cialis cialis cuantos mg hay buy cialis uk no prescription cialis patent expiration cialis sans ordonnance cialis sale online cialis without a doctor's prescription cialis per paypa chinese cialis 50 mg chinese cialis 50 mg
http://cialisvonline.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 04:03 ب.ظ

This is nicely said! !
cialis daily reviews side effects of cialis acheter du cialis a geneve 5 mg cialis coupon printable cialis uk next day cialis wir preise cialis canada on line the best site cialis tablets callus buy name brand cialis on line
Saudia
سه شنبه 30 مرداد 1397 11:39 ق.ظ
І ɑlways emailed this blog post page to all my associates, foor the reason tһat
if liҝe to read itt next mmy friends ᴡill tⲟo.
acquistare cialis online
دوشنبه 22 مرداد 1397 09:06 ب.ظ

Whoa a lot of awesome tips.
generic cialis pro cialis 5 mg buy cialis para que sirve cialis et insomni cialis 200 dollar savings card viagra cialis levitra cialis cipla best buy rx cialis para comprar buy cialis sample pack cialis efficacit
غلامرضا محمدی
سه شنبه 4 شهریور 1393 07:19 ب.ظ
خوبه مردم هم یه کم به عمق این مسائل فکر کنن ببینن ریشه ها کجاست و قطع شون کنن
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر