ارمنستان

جمعه 3 آبان 1392  04:31 ق.ظ

نوع مطلب :معرفی وبلاگ ،اجتماعی ،گردشگری ،

ارمنستان یک از مقصدهای پرطرفدار  گردشگران ایرانی است. این کشور به سادگی در فرودگاه و مرزهای زمینی برای ایرانیان ویزا صادر می کندو مسافرت به انجا تشریفات چندانی ندارد.ورود به دانشگاههای ارمنستان آسان است و میزان شهریه ها از بسیاری دیگر از کشورها ارزان تر است. میزان مبادلات تجاری ارمنستان با ایران قابل توجه است و این باعث جذب برخی از  تاجران ایرانی به ارمنستان شده است.
موارد فوق و نکات بسیار دیگر، ایجاب میکند که یک رسانه فارسی زبان اخبار و اطلاعات صحیح و بروز را در اختیار ایرانیان و فارسی زبانان قرار دهد. البته رسانه های بسیاری در راستای این هدف عمل می کنند اما منظور من رسانه ای است که وابسته به دولتها نباشد و بی طرفانه اخبار و اطلاعات را منتشر کند و در ضمن بجای تمرکز به دید و بازدیدهای مقامات دولتی، مسائل اجتماع را بازگو کند. وبلاگ
ارمنستان در راستای این هدف ایجاد شده است. این وبلاگ شما را به بطن جامعه ارمنستان و مردم ان می برد و در کنار اخبار دولتی شما را با سازمانها و نهادهای مردمی این کشور نیز آشنا می کند.
 هزینه های
وبلاگ ارمنستان توسط شرکت آرمن پارس ARMENPARS تامین می شود و بهیمن خاطر دامنه وبلاگ نیز به همین نام ثبت شده است. شرکت آرمن پارس خدمات مورد نیاز گردشگران و بازرگانان در کشور ارمنستان را مهیا می کند. 

نوشته شده توسط: جواد گلچین فر | آخرین ویرایش:جمعه 3 آبان 1392 | نظرات() 

برچسب ها: ارمنستان ، آرمن پارس ، Armenpars ،

جمهوری آذربایجان برای ثبت چوگان در فهرست میراث ملی این کشور تلاش می کند

جمعه 3 آبان 1392  03:59 ق.ظ

نوع مطلب :فرهنگی ،اجتماعی ،

به گزارش روز جمعه ایرنا از باکو، این رسانه آذری با اشاره به اظهارات ˈمهدی حجتˈ معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که گفته بود ˈ اقدامات لازم برای جلوگیری از مصادره بازی چوگان که اصالت ایرانی دارد، در دست انجام است و سازمان میراث فرهنگی همه تلاش خود را برای جلوگیری از این کار انجام می دهدˈ، مدعی شد: بر خلاف اظهارات این مقام ایرانی، شواهد نشان می دهد بازی چوگان از دوران بسیار قدیم در جمهوری آذربایجان رواج داشته است .

گزارشگر آذری به تصویر چوگان روی ظروف کشف شده در حفاری های باستان شناسی اشاره کرد و افزود: این تصاویر نشان می دهد که این بازی در قرن نهم در شهر ˈبیلقانˈ رواج یافته است.

وی همچنین از منظومه خسرو و شیرین نظامی و کتاب «ده ده گورگود» نیز به عنوان شواهدی یاد کرد که نشان می دهند قدمت چوگان در آذربایجان حتی به قرن ششم و هفتم نیز می رسد.

در این گزارش همچنین به نقش پر رنگ انگلیس ها در ترویج بازی چوگان در مناطق دور اشاره و ادعا شد که این بازی که در قرن 19 از هند به انگلیس آورده شده است، به تدریج در مناطق دیگر جهان گسترش پیدا کرده و با قواعد جدیدتر در آمریکا و کشورهای اروپایی رواج یافته است.

گزارشگر آذری با اشاره به اینکه بازی ˈپولوˈ محبوب ترین بازی ˈویلیامˈ شاهزاده انگلیس است، مدعی شد، این بازی به ابتکار انگلیس ها برای اولین بار با نام ˈپولوˈ در فهرست دومین بازی های المپیک سال 1900 پاریس قرار گرفته است .

در این گزارش همچنین با اشاره به برگزاری مسابقه چوگان در جمهوری آذربایجان در ماه سپتامبر گذشته (شهریور ماه) به نقل از ˈ آدریان لا پلاست ˈ بازیگر آرژانتینی گفته شد : ˈدانستن این که آذربایجان زادگاه «پولو» است، برای ما بسیار جالب است. از دوران کودکی این بازی را شروع کرده ام. ولی نمی دانستم که زادگاه این بازی کشور زیبای شماست.ˈ

این رسانه آذری همچنین اظهارات فردی بنام ˈ رئتو گاودی انتسی ˈ که از وی به عنوان یکی از دست اندرکاران بازی پولو نام برد ، با این مضمون پخش کرد: ما یک سال پیش تصمیم خود در رابطه با برگزاری بازی های «پولو» در باکو را اعلام کرده بودیم. اکنون پولو در آذربایجان است و به زادگاه خود بازگشته است. ما چوگان را که با اسب های قره باغ بازی شد مشاهده کردیم. حقیقتا آذربایجان زادگاه بازی پولو است. ترک ها در رکاب اسب متولد می شدند، می جنگیدند و در رکاب اسب نیز فوت می کردند. این ملت در رکاب اسب، تاریخ و فرهنگ می ساخت و بازی های مختلف برگزار می کرد. نه تنها شواهد تاریخی، بلکه ژنتیکی قومی آن ملت نیز دال بر تایید تعلق این بازی به ترک هاست ˈ.

ˈفرهاد نظریˈ مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی و حفظ و احیای میراث معنوی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا در باره اقدامات ایران برای جلوگیری از ثبت بازی سنتی چوگان به نام جمهوری آذربایجان اظهار داشت: جمهوری آذربایجان این بازی را در قالب پرونده ˈچوگان بازی محلی قره باغˈ تهیه کرده است.

نظری در این مصاحبه با تاکید بر اینکه بازی چوگان اصالتا ایرانی است و علاوه بر ایران در کشورهای دیگری از جمله هند، پاکستان و ارمنستان نیز رایج است، گفته بود: صرف نظر از نیت سیاسی که ممکن است جمهوری آذربایجان در ارایه این پرونده داشته باشد، ایران می تواند به این پرونده اعتراض کند تا به صورت پرونده مشترک پیگیری شود.

وی همچنین تاکید کرده بود: از آنجا که نشست سالانه کمیته میراث ناملموس یونسکو امسال به میزبانی جمهوری آذربایجان برگزار می شود، احتمال دارد که این کشور از مساله میزبانی برای رسیدن به اهداف خود استفاده کند.
خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

نوشته شده توسط: جواد گلچین فر | آخرین ویرایش:جمعه 3 آبان 1392 | نظرات() 

برچسب ها: چوگان ، پولو ، جمهوری آذربایجان ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic