روز جهانی زبان روسی

شنبه 16 خرداد 1394  09:31 ب.ظ

نوع مطلب :فرهنگی ،

روز 6 ماه جون روز جهانی زبان روسی است. در سال 2010 یونسکو این روز را بنام زبان روسی نامگذاری کرد. دلیل انتخاب این روز این است که الکساندر پوشکین شاعر پرآوازه روس نیز در روز ششم جون بدنیا آمده است. روسی یکی از 6 زبان رسمی سازمان ملل متحد و یکی از 10 زبان پرگوینده دنیاست. در منطقه قفقاز روسی پرگوینده ترین زبان است. در این پست بمناسبت روز زبان روسی چند نکته را در رابطه با این زبان یادآوری می کنم که شاید برای شما هم جالب باشند:

روسی زبان رسمی اتحاد شوروی نبود
برخلاف تصور بسیاری در دوران اتحاد شوروی یک زبان رسمی سراسری وجود نداشت. هریک از جمهوری های شوروی زبان رسمی خود را داشتند. تنها در سال 1990 بود که روسی بعنوان زبان رسمی اتحاد شوروی اعلام شد. این سال در واقع روزهای پایانی عمر شوروی بود.

در ایستگاههای فضایی بزبان روسی صحبت می شود
در ایستگاههای فضایی روسی در کنار انگلیسی زبان فضانوردی محسوب می شود. هر کسی که می خواهد به ایستگاههای فضایی پرواز کند باید زبان روسی بداند.

در زبان روسی حرف ه وجود ندارد
در زبان روسی صدای حرف ه وجود ندارد و از اینروز اکثر روس زبانها نمی توانند این صدا را تلفظ کنند و بجای آن از صدای حرف خ استفاده می کنند. این موضوع وقتی بامزه می شود که یک روسزبان بزبانی غیر از زبان مادری خود حرف میزند. مثل هنگامی که یک روس زبان، بفارسی می گوید:
حال شما خوبه
یا
خیلی هل شدم

در زبان روسی فعل “داشتن” وجود ندارد
در زبان روسی فعلی به مفهوم داشتن وجود ندارد. در این زبان برای رساندن مفهوم داشتن از ترکیب فعل بودن، حرف اضافه و ضمیر استفاده می شود.
دوستی به شوخی می گفت این کار کمونیستها است، آنها چون با مالکیت مخالف بودند این فعل را از زبان روسی حذف کردند اگر به متون قدیمی رجوع کنید، آن را پیدا می کنید. البته این تنها یک شوخی است وگرنه در برخی از زبانهای دیگر از جمله در زبان ژاپنی هم فعل داشتن وجود ندارد.

در زبان روسی بجز زن و مرد جنس سومی هم وجود دارد
در زبان فارسی فعل و ضمیر برای زن و مرد یکسان استفاده می شوند. در زبان عربی مذکر و مونث داریم اما در زبان روسی جنس سومی هم وجود دارد که خنثی است. افعال، ضمایر و صفات در زبان روسی به سه وجه مذکر، مونث و خنثی صرف می شوند.

نوشته های روسی در مکانهای عمومی گرجستان ممنوع است
کشور گرجستان تنها بخش قفقاز است که نصب تابلو و اطلاعیه بزبان روسی در مکانهای را ممنوع اعلام کرده است. جالب است بدانید که در برخی از مناطق این کشور اغلب مردم زبان گرجی نمی دانند و برای ارتباط با سایر اقوام کشور بزبان روسی صحبت می کنند، مارنئولی و زوگدیدی از آن جمله هستند.نوشته شده توسط: جواد گلچین فر | آخرین ویرایش:دوشنبه 28 فروردین 1396 | نظرات() 

برچسب ها: زبان روسی ،

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic